Свободная мысль

Домашнє насильство — одна з найпоширеніших форм порушення прав людини

Пятница, 29 ноября 2019 19:50
  • размер шрифта

Правоохоронці розповідають як діяти у разі вчинення домашнього насилля

 

З 25 листопада до 10 грудня в Україні триває акція «16 днів проти насильства». Одним із її завдань є привернення уваги громадськості до проблем подолання домашнього насильства, жорстокого поводження з дітьми. Акція спрямована на підвищення обізнаності населення щодо відповідальності за домашнє насильство та методів протидії.

Домашнє насильство — одна з найпоширеніших форм порушення прав людини. При цьому більшість випадків насилля залишаються прихованими, адже потерпілі не бажають, соромляться повідомляти про наругу над собою, не вірять у можливість реальної допомоги. Миряться з проблемою, вважаючи її своїм особистим болем. Втім замовчування лише ускладнює ситуацію, оскільки порушник, уникнувши відповідальності, продовжить глумитися й надалі. 

На прикладі розповімо про долю місцевої мешканки, яка потерпає від поведінки власного сина. Так, 37-річний чоловік охоче погоджується на пропозиції друзів випити, а потім повертається додому та починає з’ясовувати стосунки з матір’ю, у якої інвалідність. Врешті-решт жінка звернулася по допомогу до правоохоронців. Чоловіка взяли на облік, він отримав п’ять діб адміністративного арешту. Проте бешкетувати не припинив. Схаменувся, коли вже поліцію викликав його 12-річний племінник. Бабуся зізнається: ця ситуація й змусила сина оговтатися. Наразі він знайшов роботу, намагається позбутися звички пиячити, а його мати відтепер охоче розповідає дільничному офіцеру поліції Первомайського ВП ГУНП в Миколаївській області капітану поліції Тихону Дуд’єву про позитивні зміни, які вона спостерігає останнім часом.

Дільничний Тихон Дуд’єв розповів, що після отримання заяви чи повідомлення про випадок домашнього насильства правоохоронці вживають невідкладні заходи щодо його припинення та притягнення кривдника до відповідальності. Особа, яка вчинила домашнє насильство, береться на профілактичний облік, з нею проводиться індивідуальна профілактична робота. 

Крім того, у разі існування безпосередньої загрози життю чи здоров’ю постраждалої особи, з метою негайного припинення домашнього насильства, недопущення його продовження чи повторного вчинення, поліція може винести кривднику терміновий заборонний припис, яким кривдника може бути зобов’язано залишити місце проживання постраждалої особи, а також заборонено йому в будь-який спосіб контактувати з нею. Найбільш уперті кривдники ризикують бути притягненими до кримінальної відповідальності».

Такий приклад у нашому місті уже є. Сімейний дебошир, що вже тричі притягувався до адміністративної відповідальності, не схаменувся та дозволив собі «розпустити руки». Побиття потерпілої було зафіксоване, підтверджено нанесення легких тілесних ушкоджень. Тому й було прийнято рішення вжити більш суворих заходів. Наразі щодо порушника підписано обвинувальний акт. Долю кривдника вирішуватиме суд.

Первомайський відділ поліції ГУНП у Миколаївської області надає координати для звернення особам, які потерпають від домашнього насильства:

У разі вчинення таких дій або реальної загрози їх вчинення необхідно обов’язково звернутися до Первомайського відділу поліції. Це можна зробити, зателефонувавши до чергової частини: 068-314-2949, 063-282-5329, або на спецлінію «102», або відвідавши відділ поліції особисто за адресою вул. Грушевського, 29.

Для отримання безкоштовної правової допомоги необхідно звертатися до центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги. В Україні також діє гаряча телефонна лінія: 0-800-213-103.

Безкоштовну консультацію з приводу домашнього насильства можна отримати, зателефонувавши на національну «Гарячу лінію» з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації за телефоном: 0-800-500-335.

Первомайський відділ поліції ГУНП

Миколаївської області